DOM KWADRANTOWY
DOM KWADRANTOWY
Dom Kwadrantowy to kolejna, zaskakująca propozycja architekta Roberta Koniecznego, która niedawno stanęła na warszawskim osiedlu. Na czym polega jego wyjątkowość? Projekt ma ruchomy taras, który jest dostosowany do wędrówki słońca!

Dom podążający za słońcem - tak można opisać najnowszy projekt Roberta Koniecznego, który powstał w odpowiedzi na dosyć osobliwą prośbę klienta. Punktem wyjścia była działka o regularnym kształcie, położona na przedmieściach wśród przeciętnej zabudowy jednorodzinnej. Inwestorzy marzyli o minimalistycznym projekcie z płaskim dachem, jednak plan miejscowy narzucał dachy skośne. Dlatego też, od strony ulicy dom posiada dach dwuspadowy, a od strony ogrodu dach płaski. Ten ruch projektowy stał się jednocześnie rozwiązaniem dla wymagań klientów i prawa przestrzennego, przez co finalnie powstała niestandardowa, charakterystyczna bryła domu.
Bryła miała również w pewien sposób reagować na ruch słońca. W tym celu, architekt zaprojektował w budynku ruchomy zadaszony taras, który może zmieniać swoje położenie o 90 stopni. Dzięki temu, w zależności od potrzeb, pomieszczenie daje mieszkańcom dostęp do naturalnego światła lub je odcina. Ruch tarasu i jego prędkość jest dostosowana do wędrówki słońca. Taras porusza się po torach między salonem a domowym spa, zacieniając i przedłużając te przestrzenie podczas „parkowania”. Mechanizmy, dzięki którym taras budynku porusza się, wykonała firma Comstal. System napędowy jest całkowicie zautomatyzowany i posiada zaawansowane czujniki bezpieczeństwa – w razie natrafienia na przeszkodę taras zatrzymuje się, dzięki czemu jego użytkowanie jest całkowicie bezpieczne. Jednak ze względów funkcjonalnych możliwe jest także sterowanie ręczne. Całość przypomina kwadrant używany przez astronomów do ustalania pozycji gwiazd, stąd też wzięła się nazwa projektu.
Robert Konieczny z KWK Promes to obecnie jeden z najbardziej utytułowanych i rozpoznawalnych architektów w Polsce. Był dziesięciokrotnie nominowany do prestiżowej Europejskiej Nagrody Fundacji Miesa van der Rohe. W 2016 roku jako pierwszy Polak zdobył nagrodę za Najlepszy Budynek Świata podczas World Architecture Festival za Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Niedawno jego Dom Po Drodze dostał też German Design Award 2019.
