Skip to main content

Circle wood
W leśnym kręgu 

W samym środku sosnowego lasu powstał projekt skąpany w naturze. Circle Wood, autorstwa Przemka Olczyka z Mobius Architekci, to dom zaprojektowany na planie koła na przestronnej działce w Izabelinie pod Warszawą. Bryła niemal zanika w otaczającym ją krajobrazie.

Pracownia: Mobius Architekci Przemek Olczyk
Projekt: Przemek Olczyk
Zespół: Patrycja Tronina

Image
Klaudia Krause-Bacia

To właśnie lokalizacja była największą inspiracją dla tego projektu. Tutaj las stanowi nie tylko tło, ale przede wszystkim jest też swoistym wnętrzem budynku. Owalny układ bryły został połączony z istniejącymi drzewami, przez co wytworzyły się charakterystyczne wycięcia, przypominające pień z wyciosanymi otworami. Niektóre drzewa znajdują się bezpośrednio we wnętrzu, a konkretnie w ogrodzie oraz na patio zlokalizowanym w centrum budowli. Jedno z nich przerasta nawet przez stropodach przebijając się przez niego za pomocą owalnego otworu. Wszystko po to, aby jak najbardziej połączyć dom z otoczeniem.

Czy przez owalny kształt budynku na 400 m kw. brakuje intymności? Zdecydowanie nie. Partie domu są odgrodzone w mądry i funkcjonalny sposób. Istotną rolę pełnią tu przepierzenia w formie zasłon, gwarantując jednocześnie intymny charakter otwartego wnętrza.

Wnętrza domu to prawdziwa gra naturalnymi materiałami. Piaszczysty krajobraz z wysokimi trawami i sosnami porastającymi okolicę tworzy kontekst wnętrz, a sąsiedztwo Puszczy Kampinoskiej sprawia, że dom zmienia się w zależności od otaczającej go pogody. Wewnątrz nie brakuje ogromnych okien, które oprócz pięknych widoków, zapewniają dużą ilość dziennego światła. Transparentne ściany, salon z przeszklonymi ścianami, korytarz prowadzący od wejścia do części dziennej – przeszklony na dwóch poziomach, przeszklona łazienka „zawieszona” nad parterem dotykająca niemalże istniejącego drzewa. Te wszystkie elementy wraz z tarasem tworzą przestrzeń, która przenika na zewnątrz. Dom charakteryzuje powściągliwość detalu, co podkreśla jego prostotę i elegancję. Jedyny, mocny element formalny stanowią rzeźbione artystyczne schody.

Głównym budulcem otaczającym żelbetonową konstrukcję są drewniane panele Okume pochodzące z Afryki Zachodniej. Ten minimalistyczny dom idealnie wpisuje się w naturalną przestrzeń lasu, tworząc miejsce, gdzie przyroda spotyka się ze współczesną architekturą.

Image
Image
Image
Image