Inwestycje
z historia w tle
Inwestycje
z historia w tle
Budynków przemysłowych w Gdańsku nie brakuje. Ich renowacja pociąga jednak za sobą wielomilionowe nakłady, dlatego dotychczas niewielu deweloperów decydowało się na ryzyko inwestowania w budynki z duszą. Udane procesy rewitalizacyjne przyczyniają się jednak do stworzenia nowych, wypełnionych charakterem obiektów, a to z kolei cieszy się olbrzymim zainteresowaniem miłośników loftowych apartamentów, biur czy restauracji. Właśnie dlatego również trójmiejscy deweloperzy z coraz większą odwagą realizują procesy rewitalizacyjne. O zasadności takich decyzji świadczą odbierane z zachwytem rewitalizacje z innych miast Polski – np. Hali Koszyki w Warszawie, Loftów Scheiblera w Łodzi czy Dolnych Młynów w Krakowie.


Wyspa spichrzów to oczko w głowie gdańskich kupców. Składy drewna, zboża czy innych cennych surowców przez lata pełniły rolę koła zamachowego pomorskiej gospodarki. Nocą teren ten był odcinany od miasta podnoszonymi przęsłami mostów, a na wyspę spuszczano hordy psów, które miały odstraszać potencjalnych złodziei. W obawie przed ewentualnymi pożarami nie zezwalano na transport kolejowy, a zamiast tego wykorzystywano konie.
Północny cypel Wyspy Spichrzów został zniszczony wojska radzieckie i niemieckie w latach 1944-45. Przez kolejne 70 lat teren nie miał szczęścia do inwestorów, a miasto długo poszukiwało odpowiedzialnego dewelopera, narzucając rygorystyczne wymogi estetyczne i konserwatorskie. W efekcie wyspa, pomimo że znajdowała się w najbardziej prestiżowej części Gdańska – vis a vis Gdańskiego Żurawia - popadała w coraz większą ruinę.
Dopiero w 2016 r. samym sercu wyspy powstał zespół budynków Deo Plaza, którego główną częścią jest Radisson Hotel & Suites Gdańsk. Tak prestiżowa lokalizacja wymagała od projektantów szczególnie przemyślanej koncepcji. Nic więc dziwnego, że tworząc nową ikonę miasta główny nacisk postawiono na bałtycki bursztyn, który nie tylko sławił przez stulecia imię Gdańska, ale także stanowił istotną część miejskiego handlu. Złoto Bałtyku widoczne jest już od samego wejścia do budynku Radissona. Zdobi m.in. recepcję, żyrandole czy filary. Bursztyn stanowi jednocześnie kluczowy akcent wielu innych przestrzeni hotelu – restauracji czy lobby, co pozwoliło na osiągnięcie efektu subtelnej elegancji
Na Wyspie Spichrzów kompleks budynków nawiązujący do dawnej funkcji miejsca postawiła też spółka Granaria Development Gdańsk. Za jej sprawą w tym roku wyspę z lądem połączy kładka Św. Ducha. Ta inwestycja budzi jednak kontrowersje. Z jednej strony usprawnia komunikację, z drugiej utrudnia ruch na rzece, a która w każdym mieście stanowi wartość nadrzędną. Dodatkowo władze miasta ogłosiły, że z nabrzeża znajdującego się naprzeciw Wyspy Spichrzów mają zniknąć statki białej floty.
Te informacje spotkały się z krytyką mieszkańców Gdańska. W sondażu Gazety Wyborczej 77% głosujących czytelników wskazało, że statki nie powinny zniknąć z tamtego miejsca, a z kolei większość czytelników portalu trojmiasto.pl odpowiedziało przecząco na pytanie „Czy potrzebujemy więcej kładek nad Motławą”.