Kaszubski Las
Kaszubski Las
Jasne wnętrza, a w nich naturalne drewno, kamienie i cegła. Meble wykonane na zamówienie. Liczne dodatki kaszubskie i kociewskie. Z okna piękne widoki na las i rzekę. Oto Gościniec Kaszubski Las wybudowany przez małżeństwo, które mając dosyć ciągłego pędu i stresu zrealizowało swoje marzenie o „slow life”.

Ten wyjątkowy gościniec znajduje się na pograniczu Kaszub i Kociewa, gdzie obie kultury tych regionów spotykają się i żyją w pięknej symbiozie. Obiekt znajduje się w samym sercu lasu, gdzie zapach świerków oraz przepływająca tuż obok Wierzyca nadają mu niepowtarzalnego charakteru. Cisza, spokój, obcowanie z przyrodą i licznym ptactwem, które zamieszkuje otaczające drzewa oraz wodne zarośla działa niezwykle odprężająco i antydepresyjnie.
Nowe życie na 100 procent
Gościniec składa się z dwóch budynków, które powstały na miejscu starych. Jeden z częściowo zachowanymi ścianami powstał w miejscu przedwojennego domu pradziadków właściciela Mariusza Dobka, który w 2015 roku wraz z żoną Jolantą podjął się gruntownej przebudowy.
- Przez długie lata pracowaliśmy w mieście, w ciągłym biegu i stresie szukając niejednokrotnie miejsca do odpoczynku z dala od miejskiego zgiełku - mówi Mariusz Dobek. - Stale jednak wracaliśmy w rodzinne strony. I właśnie z powodu tego miejsca poświęciliśmy swoje kariery. Porzuciliśmy życie w biegu i w 100% oddaliśmy się nowemu. A nie było łatwo, pomijając długi okres oczekiwania na wszelkie decyzje, trzeba było także zmierzyć się z mnóstwem problemów jakie rodzą się na etapie budowy.
Wiosną 2019 roku gościniec został ukończony. Do dyspozycji gości są dwa apartamenty o powierzchni 60 m 2 każdy, przeznaczone dla 6 osób. Ponadto są 4 pokoje dwuosobowe. Każdy pokój posiada łazienkę z prysznicem, a apartamenty dodatkowo wyposażone są w aneksy kuchenne, przestronny salon oraz taras w widokiem na rzekę Wierzyca. Jeden apartament mieści się na parterze, pozostałe na I piętrze. Obiekt posiada otoczenie zieleni oraz własny staw. Jest miejsce na leżaki, ognisko oraz grilla.
Z pomocą przyjaciół
Większość mebli we wnętrzach byłą wykonana na specjalne zamówienie. Jest dużo bielonego drewna, prawdziwej cegły i tłuczonego kamienia rzecznego. Wapienne tynki pozwalają budynkom oddychać i stwarzają swoisty mikroklimat wewnątrz. Oświetlenie było wykonane przez Jaśniej.com z Gdańska, a ręcznie malowane abażury oraz dodatki z kaszubskim haftem wykonała Andżelika Szulfer z kaszubskiej pracowni FARWA w Kościerzynie. Przepiękne i trwałe podłogi oraz stylizowane drzwi pochodzą z salonu EURODOM w Gdańsku.
- W apartamentach w strefie wypoczynku mamy dywany, które świetnie wpasowały się do naszego wnętrza, a wykonywane są w technologii easy clean i można je… prać w pralce. Bo czystość i komfort są dla nas niezwykle ważne - opowiada Mariusz Dobek. I dodaje: - Większość elementów wyposażenia wykonywali i dostarczali nasi znajomi i przyjaciele – z sercem i poświęceniem. Zależało nam, aby połączyć stare, ludowe motywy i folklor z nowoczesnym ale klasycznym designem. Wspieramy bardzo mocno lokalne firmy, dlatego zaopatrujemy się u pobliskich dostawców. Dużo naczyń i ceramiki kaszubskiej pochodzi z Lubiana S.A. ale także od naszej rodziny, która przekazała nam pamiątki po naszych przodkach.


