Skip to main content

Dom ze snu

Joshua Tree House

Pewnej nocy miał sen, w którym zobaczył dom zaprojektowany na wzór kalifornijskiego drzewa Joshua Tree. - Ten dom powstał najpierw we śnie. Wyśniona gałązka z drzewa Jozuego miała z pewnością związek z płytą zespołu U2, wydaną na 30-lecie pracy artystycznej, którą wykonawcy nazwali „Joshua Tree” i której słuchałem często w okresie projektowania – opowiada architekt Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM Architekci. Dziś projekt jest w trakcie realizacji, a jego mieszkańcami będą dojrzali inwestorzy.

Image
Klaudia Krause-Bacia

Pracownia: REFORM Architekci
Projekt: Marcin Tomaszewski

Joshua Tree House to dom zaprojektowany dla dojrzałego małżeństwa, którzy pragnęli nietuzinkowego, a jednocześnie nieprzerysowanego efektu. Inwestorom zależało na miejscu niedostępnym z zewnątrz, który przede wszystkim będzie bezpieczne i komfortowe w przemieszczaniu.

-Bezpieczeństwo oznaczało dla mnie brak schodów, dlatego zaproponowałem pochylnię znajdującą się wewnątrz domu, służącą do przemieszczania się pomiędzy pokojami – mówi architekt Marcin Tomaszewski, z pracowni REFORM Architekt.

Takie rozwiązanie uniosło bryłę o 1,5 metra na całej długości budynku, dzięki czemu powstał dodatkowo zadaszony taras, a wraz z nim możliwość wejścia na dach. Co ciekawe, z zewnątrz budynek sprawia wrażenie piętrowego, choć w istocie ma tylko jedną kondygnację. Wewnątrz znajdują się też sypialnie, które usytuowane są na różnych poziomach. Cały  budynek zaprojektowano w nowoczesny sposób, jednak przyglądając się uważniej, można dostrzec nawiązanie do poprzedniej epoki. Szczególną uwagę zwracają tu okna – drewniane, przyciemniane, z poziomymi szczebelkami, które królowały w latach 60. i 70.

Inspiracją do powstania projektu, był album U2 wydany na 30-lecie pracy artystycznej. Artyści nazwali go „Joshua Tree”. Właśnie ta płyta towarzyszyła Marcinowi Tomaszewskiemu podczas projektowania. Punktem wyjścia były charakterystyczne juki krótkolistne, zwane także drzewem Jozuego, rosnące między innymi na terenie parku narodowego w południowo-wschodniej części Kalifornii. Gałęzie tych drzew charakteryzują się specyficznym, wręcz geometrycznym ułożeniem. Drzewo było więc punktem wyjścia i pozwoliło nadać budynkowi ostateczny kształt.

Obecnie projekt jest w trakcie realizacji. Ten parterowy dom o całkowitej powierzchni 220 m² ma powstać na leśnej działce o powierzchni ok. 3000 m² w okolicy Łodzi już w 2021 roku.

Image
Image
Image