Skip to main content

Nowe spojrzenie na dziecięcą przestrzeń

W sercu gdańskiej dzielnicy Piecki-Migowo powstało wyjątkowe miejsce – przedszkole Smart Kids działające zgodnie z fińską metodą kształcenia rozwijającego kreatywność u dzieci. Model wychowawczy nie jest tu jedynym nawiązaniem do dorobku Skandynawów. Północne inspiracje widać także w wyjątkowym wystroju, za którego projekt odpowiada studio bo/sko.

Image
Halszka Gronek

Projekt wnetrza: Daria Bolewicka i Daria Skoczylas / studio bo/sko
Projekt budowlany: Jezierski Architekci

Przedszkole Smart Kids mieści się na nowo powstałym osiedlu Słoneczna Morena. W nowoczesnym budynku, na parterze, stworzono wnętrze o przestrzeni liczącej 170 metrów kwadratowych, które ma być oazą dla najmłodszych dzieci. Prace nad powstaniem placówki projektantki ze studia bo/sko rozpoczęły od zera, wszak lokal oddano w stanie deweloperskim.

– Plan projektowy rozpoczęłyśmy od współpracy z biurem architektonicznym Jezierski Architekci, które odpowiadało za projekt budowlany – wyjaśniają Daria Bolewicka i Daria Skoczylas ze studia bo/sko. – Zakres naszych działań obejmował pełen projekt wykończenia wnętrza. Odpowiadałyśmy za dobór materiałów czy mebli, a także za projekty ścian, łazienek, pomieszczenia socjalnego, kuchni i przede wszystkim sal dziecięcych oraz szatni.

Dziecięca fantazja kontra minimalizm

Wnętrze przedszkola Smart Kids współgra z otoczeniem. Do przestrzeni przenikają elementy architektury budynku, nadając jej wyjątkowego charakteru. Sama kolorystyka wnętrza oddaje barwy loga przedszkola. Dominuje biel, szarość betonu oraz delikatne pastelowe kolory. Dzięki zastosowaniu takiej palety wnętrze wydaje się być jasne, przestronne i pełne harmonii.

– Kolory, różnorodność faktur, przestronność i światło mają ogromny wpływ na rozwój, koncentrację dziecka – przyznają autorki projektu. – Naszym celem było pozostawienie miejsca na twórczość i kreatywność dzieci, udowadniając tym samym, że miejsce przeznaczone dla dzieci nie musi być pełne krzykliwych barw, kontrastów i wizualnych bodźców.

Wyzwaniem dla twórczyń projektu wnętrza były betonowe słupy konstrukcyjne ulokowane w centralnej części lokalu.

– Zależało nam na pozostawieniu ich pierwotnej struktury, lecz jednocześnie musiałyśmy pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa najmłodszym użytkownikom. Postanowiłyśmy, że słupy owiniemy naturalnym sznurem do określonej wysokości, niwelując ryzyko kontaktu z twardą nawierzchnią i jednocześnie nawiązując do nadmorskiego położenia przedszkola.

Praktyczna strona designu

Sercem przedszkola jest hol, czyli miejsce kontaktu z rodzicami i główny punkt informacyjny placówki. Ściana przy wejściu wyłożona jest bielonym korkiem. W lokalu znajdują się także dwie sale zabaw, wspólna toaleta dla dzieci, zaplecze kuchenne i socjalne oraz gabinet dyrektora. W funkcjonalnym rozplanowaniu wszystkich pomieszczeń studio bo/sko współpracowało z biurem Jezierski Architekci.

Ponieważ wyposażenie i meble w przedszkolu muszą spełniać określone wymagania, projektantki postawiły na proste formy, które nie tylko podkreślają harmonijny charakter wnętrza, lecz także przywodzą na myśl skandynawskie szkoły.

Krzesełka, stoliki, szafki i domki w salach zabawach zakupione zostały w Loco Moco. Hamaki rozwieszone w przedszkolu pochodzą ze strony Pakamera, a kilka wyjątkowych dodatków – z galerii Lumann. Gustownie skomponowanej całości dziecięcego charakteru dodają barwne naklejki tworzone przez gdańską artystkę, Magdalenę Czechowską.

Image
foto:
Hanna Połczyńska
Image
foto:
Hanna Połczyńska
Image
foto:
Hanna Połczyńska
Image
foto:
Hanna Połczyńska
Image
foto:
Hanna Połczyńska
Image
foto:
Hanna Połczyńska
Image
foto:
Hanna Połczyńska
Image
foto:
Hanna Połczyńska
Image
foto:
Hanna Połczyńska
Image
foto:
Hanna Połczyńska