Skip to main content

"Tytuł"

Opuścili mury uczelni z tytułem magistra sztuki. Czy zmienią oblicze polskiego dizajnu i krajobrazu? Gdańska ASP pokazała prace dyplomowe blisko stu absolwentów Wydziału Architektury i Wzornictwa."Tytuł"

Sylwia Gutowska

„Tytuł”. To nawiązanie do tytułu zawodowego – magistra sztuk, z którym wychodzą młodzi adepci sztuki projektowania. Tak też nazwano wystawę, która obejmuje najciekawsze prace dyplomowe blisko stu tegorocznych absolwentów Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP. To trzy kierunki: wzornictwo, architektura wnętrz oraz – istniejąca od siedmiu lat – architektura przestrzeni kulturowych. To właśnie ten ostatni zdaje się być szczególnie ciekawym, jeśli spojrzymy na rosnące zainteresowanie urbanistyką i estetyką przestrzeni publicznej.

– Zmieniamy nieco myślenie o urbanistyce i na szczęście nie traktujemy jej jako osobnego zagadnienia, niezależnego od architektury czy architektury wnętrz – mówi dr Paweł Czarzasty, kurator wystawy i wykładowca ASP. – Czymże jest urbanistyka, jeśli nie projektowaniem wnętrz, ale miejskich, myśleniem o tym co znajduje się pomiędzy budynkami? Dlatego myśląc o urbanistyce i projektowaniu miast czy osiedli, oprócz zagadnień czysto technicznych, wskaźników intensywności, ograniczeń wysokości, powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim aspekt ludzki i perspektywę człowieka. Takie projekty często spotykamy na architekturze wnętrz. Kadra Architektury Przestrzeni Kulturowych poszerza ten zakres zainteresowań o wartości społeczności lokalnych, regionu czy lokalnego dziedzictwa i na tym stara się skupić swoich studentów. Jestem przekonany, że nasi absolwenci w sposób bardzo świadomy i perspektywiczny będą mogli przyczynić się do rozwoju i przeobrażania zurbanizowanych przestrzeni, nadając im i przywracając zrównoważony i ludzki charakter.

Interaktywność w trybie online

Z powodu pandemii po raz pierwszy w historii gdańskiej ASP obrony prac dyplomowych transmitowane były na żywo w Internecie.

– Każda z prac dyplomowych jest naprawdę godna uwagi i jest odzwierciedleniem indywidualnych zainteresowań dyplomantów ale też wynikiem nadanej im pewnej wagi problemowej przez promotorów – opisuje dr Paweł Czarzasty. – Tematy są bardzo różne – od propozycji sensorycznych mebli dla dzieci, przez bardziej „egzotyczne” projekty w Wietnamie czy na wyspie Kiritimati, po propozycje mebli z reutylizowanego plastiku czy projekty z zakresu wzornictwa użytkowego, takie jak kamizelka ratunkowa i ratunkowa boja przeznaczona do współpracy z dronem”. Oprócz wyrazu osobistych upodobań absolwentów, w kilku pracach transmitowanych na kanale YouTube dało się zauważyć społeczną wrażliwość. Jak choćby w projekcie przedszkola dla dzieci ze spektrum autyzmu.

Wystawa, jak i dyplomy, powstawały w wyjątkowych okolicznościach. Cały semestr letni poprzedniego roku akademickiego odbywał się w trybie online, stąd praca nad projektami straciła nieco swój interaktywny charakter. Pojawiły się wątpliwości, czy w takich warunkach jest szansa na pełnowartościowe prowadzenie zajęć i rozwój projektów dyplomowych. Po krótkiej adaptacji do nowego trybu okazało się jednak, że praca jest możliwa i ostateczne efekty – bardzo dobre.

Wystawę można było oglądać w gdańskiej Zbrojowni Sztuki do końca października. W przygotowaniu jest wirtualne zwiedzanie.

Image
Image
Image
Image