Skip to main content

Open House Gdynia

Wizyta w słynnym „Piekiełku” w Hotelu Mercure, zwiedzanie Muszli Gdynia, czy też koncert na ORP Błyskawica. To niektóre atrakcje wrześniowej edycji festiwalu architektury Open House Gdynia, który odbywał  się pod patronatem „Linii”.

Image
Halszka Gronek

Inspirujące spacery po zakątkach Gdyni, zwiedzanie prywatnych posiadłości, prezentacja nowych perełek architektonicznych, a gdyby tego było mało – wyjątkowa muzyka na żywo. Tegoroczna edycja festiwalu Open House Gdynia – mimo trwającej pandemii i ograniczeń sanitarnych – zrzeszyła pasjonatów współczesnej urbanistyki, architektury, ale też po prostu miłośników Gdyni.

Wydarzenie to lokalna odsłona Open House Worldwide, międzynarodowego festiwalu organizowanego od przeszło ćwierćwiecza. Gdyńskiej edycji – tak jak i pozostałym 45 odsłonom dedykowanych miastom z różnych zakątków świata – przyświeca idea spotkania z „żywym” miastem i jego mieszkańcami. Festiwal uważa się dziś za najbardziej rozpoznawalne event architektoniczny na świecie.

Sety, koncerty i gdyńska Muszla

Organizatorzy Open House Gdynia 2020 zaczęli z wysokiego C – tegoroczny festiwal zainaugurowały wyjątkowe muzyczno-architektoniczne atrakcje. Fundacja Pura wraz z mecenasem festiwalu, trójmiejskim deweloperem Invest Komfort, zaprosiła gości na wspólne zwiedzanie jednej z najbardziej oczekiwanych inwestycji ostatnich lat – osiedla Portova. Uczestnicy mieli szansę zobaczyć hol główny inwestycji, patio, strefę klubową oraz fitness room. Prezentację zwieńczył wyjątkowy set DJ-ski Tomka Hoaxa – artysty znanego między innymi z występów rezydenckich w gdańskim klubie Ziemia.

Nie tylko inauguracja, lecz cały tegoroczny festiwal w Gdyni przebiegał pod szyldem „Miasto i Muzyka”. Jednym z odwiedzonych obiektów była Muszla Gdynia – nowy koncept kultowej gdyńskiej budowli, muszli koncertowej powstałej w latach 50. ubiegłego wieku. Dziś muszla to przede wszystkim miejsce spotkań – zarówno prywatnych czy biznesowych, jak i kulturalnych oraz muzycznych. O historii wyjątkowego obiektu oraz jego aktualnej formie opowiedział jeden z autorów nowej koncepcji miejsca, Bartosz Kisiel ze Studia Turbo.

Muzycznym akcentem festiwalu był także zorganizowany na okręcie ORP Błyskawica koncert Maćka Polaka. Trójmiejski muzyk wystąpił na ascetycznie oświetlonym niszczycielu przed zebraną na skwerze publicznością, prezentując swój repertuar.

Gdynia krok po kroku

Podczas Open House Gdynia 2020 nie mogło zabraknąć najpopularniejszego elementu festiwalu – zwiedzania mieszkań prywatnych i spacerów przez nieodkryte miejsca na mapie miasta. Zgodnie z tradycją gdyńskiej edycji festiwalu co roku swoje mieszkanie w przedwojennej kamienicy na ulicy Abrahama w Gdyni pokazuje Diana Lenart – kuratorka kultury i inicjatorka trójmiejskich odsłon Open House Worldwide. W tym roku oprócz rozmów i zielonej herbaty na gości czekała muzyczna część – set DJ-ski zagrały Joanna Duda i Karolina Antkowiak tworzące duet Crewkrulowe.

Częścią pieszej eksploracji Gdyni była wizyta w „Piekiełku”, czyli w podziemiach Hotelu Mercure Gdynia Centrum. Gości prowadził Patryk Adrych, znawca hotelowych tajemnic, a na co dzień manager obiektu. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się również spacer prowadzony przez Karolinę Bednarską, miłośniczkę gdyńskiej architektury, która zabrała uczestników na przechadzkę śladami historii swojej rodziny i swojego nieoczywistego zainteresowania: klatek schodowych gdyńskich kamienic. „Gorseciki, iryski, lastryka, odrestaurowane wnętrza i planowane remonty” – o tym wszystkim, jak wspominają organizatorzy, można było usłyszeć w czasie wyprawy, którą Bednarska poprowadziła wspólnie z Arkiem Brzęczkiem – znawcą Gdyni oraz autorem książek i albumów o mieście.

Image
Image