Miejska antycypacja
Miejska antycypacja
Antycypacja rozumiana jako refleksja nad przyszłością miast w obliczu nowych wyzwań i zagrożeń. To główny temat tegorocznej, dziesiątej już edycji Weekendu Architektury jaki odbył się w Gdyni.

Tegoroczna edycja gdyńskiego święta architektury przebiegała pod znakiem antycypacji. Prelegenci prowokowali do pytań o możliwe zagrożenia dla miast i ich dalekosiężne skutki. Jednym z poruszonych wątków okazała się trwająca obecnie pandemia, która zdaniem ekspertów może rzucać cień na popularność masowych i wielkopowierzchniowych punktów miejskich, takich jak centra handlowe, skwery, kolektywne biurowce czy duże hotele.
Uwidoczniające się zmiany preferencji konsumenckich, rosnące obawy o przyszłość czy powracająca moda na życie blisko natury – to wszystko może mieć wpływ na kształtowanie się aglomeracji. Wnioski z dyskusji ekspertów tegorocznej edycji Weekendu Architektury były jednoznaczne: miasta nie mogą biernie czekać na pojawienie się zmian; powinny wciąć sprawy w swoje ręce i przygotować się do natychmiastowych reakcji oraz działań. By praca ta była prostsza, niezbędna może okazać się ściślejsza współpraca między miastami i wzajemna wymiana doświadczeń.
Gdynia od kuchni
Część praktyczna Weekendu Architektury – „Archi Spacery” – to obok prelekcji najbardziej wyczekiwany i ceniony przez gości element festiwalu. Tegoroczne trasy przygotowane przez Agencję Rozwoju Gdyni we współpracy z lokalnymi przewodnikami były różnorodne i pokazały wiele odcieni Gdyni. Uczestnicy odkryli nowe odcinki Gdyńskiego Szlaku Modernizmu: trasę pt. „Nieznany funkcjonalizm Kamiennej Góry” czy „Przedwojenną Lipową”. Dzięki otwartości mieszkańców goście mogli odkryć przestrzenie miejskie od zaplecza, zwiedzając klatki schodowe, tarasy i podwórka kamienic.
Podczas festiwalu nie zabrakło też debat eksperckich, prezentacji unikatowych budowli gdyńskich, wieczornych projekcji zdjęć czy wernisażu konkursu fotograficznego. Całość dopełnił program pięciu obrazów dokumentalnych o tematyce miejsko - społecznej, w tym pokaz filmu dokumentalnego „Schayer” zrealizowanego przez duet młodych twórców Monikę Olszewską i Jakuba Gawkowskiego.
Weekend Architektury poprzedzały dwudniowe Warsztaty Mebla Miejskiego, podczas których Mirek Studniak, pomorski znawca modernizmu, przedstawił autorski system wystawienniczy poświęcony praktycznej aranżacji przestrzeni miejskiej, a architekt Piotr Gniewek przeprowadził warsztaty na temat odnawialnych mebli.
