Skip to main content

Wnętrze „od kuchni”

Nie od dziś uważa się, że sercem domu jest kuchnia. Bywalcy domowych schadzek doskonale wiedzą, że właśnie tam odbywają się najlepsze imprezy. Może to atawizm, który niegdyś kazał nam się zbierać przy palenisku, albo po prostu fakt, że nic tak nie łączy ludzi, jak wspólne jedzenie i picie.

Projekt: Paulina Kisiel, studioturbo.pl

Michalina Domoń

To wnętrze zostało zaprojektowane dla miłośników gotowania. Proste, minimalistyczne rozwiązania, naturalne barwy ocieplone drewnem i złotem oraz zdecydowany kontrast czerni w wykończeniu i dodatkach budują klimat przestrzeni.

Dwupoziomowy 90-metrowy apartament w nowo powstałej inwestycji w Gdyni dla projektantki, Pauliny Kisiel był niemałym wyzwaniem. - W studioturbo.pl zazwyczaj zajmujemy się projektowaniem wnętrz usługowych – restauracji i gastrobarów. Zadanie ułatwiło zamiłowanie gospodarzy do sztuki gotowania. Projektowałam dla właścicieli kilku trójmiejskich restauracji i pasjonatów kulinariów, dlatego właściwie od początku naszej współpracy było jasne, że to właśnie kuchnia stanie się sercem projektu – tłumaczy autorka projektu wnętrza.

Założeniem było połączenie domowego charakteru kuchni oraz elementów, które pojawiają się we wnętrzach usługowych. Tak, żeby poczuć jej przytulny charakter, ale jednocześnie postawić na funkcjonalność przy gotowaniu czy przyjmowaniu gości.

W kuchni wykorzystano szafki Metod i fronty Fropt w mocnym kolorze zieleni. Ten ziemisty odcień rozlewa się na sąsiadującą ścianę i schowek pod schodami, zaznaczając już od wejścia charakter przestrzeni. Do wykończenia ścian użyto mosiężnych płacht nawiązujących do metalowych, przemysłowych urządzeń gastronomicznych. Ciepła, złota barwa rozjaśnia i ociepla pomieszczenie. Detale - gałki szafek,  bateria i pojedyncze szczeble półek dopełniają kompozycję. Drobne naczynia i bibeloty przypominają o mieszkańcach wnętrza. Wśród barw użytych do wykończenia apartamentu, pięknie odbija się zieleń roślin.

Elementem łączącym kuchnię z pozostałą częścią mieszkania jest bar, który dzięki nadwieszonym półkom, eksponującym alkohole, zachęca do częstego korzystania z tej strefy.

Funkcjonalnie mieszkanie składa się z części dziennej zlokalizowanej na parterze i nocnej – na piętrze. Obie strefy łączy mała wewnętrzna klatka schodowa, która spaja także wizualnie obie przestrzenie. Schody wykonane są z dębowego drewna i czarnych szczebli, i zostały zaprojektowane wspólnie z regałem, półkami ściennymi oraz barowymi, co nadaje wnętrzu spójności.

Image
foto:
Marek Swoboda
Image
foto:
Marek Swoboda
Image
foto:
Marek Swoboda