Skip to main content

Lwowskie perły 
nad bałtykiem

Kultura w Trójmieście odradza się po kwarantannowej stagnacji. Najlepszym tego przykładem jest wytęsknione ożywienie w sopockiej Państwowej Galerii Sztuki. Przez całe lato na odwiedzających czekać będą wakacyjne wystawy, a wśród nich – wyjątkowa kolekcja dzieł Brunona Schultza skonfrontowanych z twórczością innych artystów dwudziestolecia międzywojennego.

Image
Halszka Gronek

Lwów – choć dziś ukraiński – to miasto niezwykle ważne na kulturalnej mapie Polski. To właśnie tu powstało słynne Ossolineum i działała awangardowa Grupa Artes zrzeszająca polskich futurystów i surrealistów. Mieszkali tam tacy wielcy artyści, jak Aleksander Fredro, Maria Konopnicka, Leopold Staff czy Gabriela Zapolska. Co równie ważne, właśnie pod Lwowem mieści się Drohobycz – miasto, w którym urodził się wielki twórca dwudziestolecia międzywojennego, Bruno Schultz.

Schultz znany jest dziś głównie dzięki twórczości pisarskiej. Równie warte uwagi są jednak inne ścieżki jego artystycznej działalności: malarstwo, rysunek i grafika. Dzieła plastyczne Schultza to artystyczny upust własnych słabości, obsesji i żarliwej pasji artysty. Przez wielu niezrozumiałe, czasem budzące niepokój, jednak zawsze pozostawiające po sobie ślad i niedające się zignorować wrażenie obcowania z niezwykłym talentem.

Lwów w Sopocie

W tegoroczne lato, w sopockiej Państwowej Galerii Sztuki, odwiedzający mogą zobaczyć wyjątkowe dzieła Brunona Schulza sprowadzone z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztyki im. Borysa Woźnickiego oraz Muzeum Ziemi Drohobyckiej.

Wystawa zatytułowana Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów to zbiór łączący w sobie takie prace, jak słynny autoportret Schultza wykonany techniką mieszaną (ołówek i tusz) na początku lat 20. Inne prezentowane dzieła z kolekcji lwowskiej to między innymi Scena fantastyczna wykonana w rzadko spotykanej technice cliché-verre (unikatowe połączenie grafiki z fotografią) czy pochodzący z 1922 roku draft pt. Spotkanie. Dwie kobiety. Bruno Schulz i Stanisław Weingarten.

Na sopockiej ekspozycji znajdziemy także kilka pereł ze zbiorów Muzeum Ziemi Drohobyckiej. Prezentowane freski to między innymi Kot, Drzewo z ptakiem, Staruszka, Nieznane oraz Książę i księżniczka.

Mistrz w zestawieniu

Bruno Schultz, choć niezaprzeczalnie utalentowany, nie miał monopolu na tworzenie dzieł we wschodnim ośrodku artystycznym Polski. W czasach swojej najsilniej wzmożonej aktywności artystycznej, w okresie międzywojennym, towarzyszyła mu spora konkurencja wśród wystawców: Ksawery Dunikowski, Marcel Harasimowicz, Wlastimil Hofman, Alfons Karpiński, Andrzea Pronaszko, Wojciech Weiss czy Leon Wyczółkowski. Prace tych twórców zachowały się w zbiorach Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, a do 16 sierpnia będzie można je podziwiać na sopockiej wystawie.

 

Wystawa: Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów

Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Dostępność: do 16 sierpnia 2020 roku; od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00-19:00

Kurator: Igor Chomyn

 

 

Image