Najlepsze wnętrza
w Gdyni
Najlepsze wnętrza
w Gdyni
Tegoroczny Konkurs GDD to już szósta odsłona plebiscytu organizowanego w ramach Gdynia Design Days na najlepsze gdyńskie wnętrze komercyjne. Choć edycja 2020 jest inna od poprzednich, głównie za sprawą ograniczeń sanitarnych i przeniesienia konkursu do strefy online, wysoki poziom rozgrywek zostanie utrzymany, a najciekawsze wnętrza nagrodzone.

Stworzenie dobrego projektu wnętrza komercyjnego, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym, to nie lada wyzwanie. Co roku na gdyńskiej mapie nowo otwieranych biznesów pojawiają się jednak perełki, których design i aranżacja zasługują na docenienie. W tym właście celu organizatorzy Gdynia Design Days stworzyli konkurs wnętrzarski – by nagrodzić najpiękniejsze przestrzenie i innowacyjność w projektowaniu.
Laureaci Konkursu GDD zostaną wyłonieni w pierwszym tygodniu września. W skład kapituły wejdą specjaliści z zakresu architektury i designu: Anna Borkowska – dyrektorka PPNT Gdynia, Jacek Piątek – plastyk miasta przy Urzędzie Miasta Gdynia, Ziemowit Liszek z Fundacji Mozi, Anna Łukawska – właścicielka gdańskiego showroomu Lumann Design oraz Marta Napiórkowska prowadząca pracownię Mana Design.
Oprócz nagrody głównej przyznawanej przez jury dla najciekawszego wnętrza lokalu usługowego nominowane biznesy mają szansę wygrać nagrodę publiczności. Plebiscyt trwa przez całe lato, do 28 sierpnia, a głosy na faworyta oddawać można poprzez profil facebookowy Gdynia Design Days. Laureaci plebiscytu internetowego otrzymają specjalne naklejki na witryny. W przypadku zwycięzców typowanych przez jury na najlepsze lokale czeka prestiżowa naklejka oraz dedykowany produkt z manufaktury Manuba.

Kwiaty, donice, stroiki, bukiety… każda pracownia florystyczna prezentuje te elementy. Jak więc stworzyć wnętrze, które nie będzie banalne? Na to pytanie odpowiedź zna Floral Design, gdyńska manufakturaa florystyczna. Pracownia powstała z pasji do tworzenia rzeczy pięknych, co widać już na wejściu do lokalu. Wnętrze, w swych barwach, roślinnym przepychu i bogactwie, przyciąga ludzi o artystycznej duszy. Oprócz części stricte ekspozycyjnej we Floral Design wydzielono drugą przestrzeń przeznaczoną na prowadzenie warsztatów i zajęć artystycznych. Magii miejscu dodają przedmioty stworzone ze starych mebli oraz elementów wnętrzarskich, którym twórcy projektu wnętrza zapewnili nowe życie.

Falla to nowoczesna restauracja roślinna inspirowana kuchnią Bliskiego Wschodu. Wnętrze gdyńskiego lokalu jest efektem intensywnego i dynamicznego procesu projektowego opartego na dobrej współpracy i pełnym zaangażowaniu ze strony architekta i właścicieli. Twórcy projektu w dużym stopniu kierowali się ideą DIY – lokal wypełniają autorskie i niepowtarzalne dodatki oddające różnorodność, barwność i koloryt wschodniej kuchni. Przestrzeń wypełniają rośliny oraz ekspozycje domowych pikli i kiszonek stanowiących ważny i charakterystyczny element serwowanej kuchni.

Mora Bistro to kolejny lokal gastronomiczny nominowany do Konkursu GDD 2020. W menu restauracji znaleźć można modne potrawy, a we wnętrzu lokalu – modne dodatki i ciekawe wykończenia. Warte wypunktowania są między innymi ornamenty, do których powstania wykorzystano elementy pochodzące prosto ze Stoczni. Wisienką na torcie jest wyjątkowy szyld Mory stworzony tak, by bezpośrednio nawiązywać do efektu optycznego mory. Przy pracach nad powstaniem szyldu udział wzięli lokali artyści i rzemieślnicy.

Wizyta w gdyńskiej restauracji meksykańskiej Pop jest niczym podróż do amerykańskich zajazdów sygnowanych kolorowymi neonowymi szyldami. Wnętrze przypomina popularne w USA przydrożne jadłodajnie, choć pod względem aranżacji, jakości wykonania i poziomu estetycznego znacząco przewyższa zachodni wzorzec. Będąc w Pop in, widać zabawę konwencją stylu industrialnego. Znajdziemy tu elementy pop-artu, dzieła Liebermana czy mozaikę z Central Parku. Z kolei posadzka jest kompozycją typu "Pollock" - instalacją stworzoną z 24 tysięcy klocków lego.

Miłośnicy meksykańskiej kuchni i dobrego designu znajdą na mapie Trójmiasta miejsce łączące oba te elementy. Wnętrze lokalu Luis Mexicantina zachwyca nieczęsto spotykanymi wsród restauracji meksykańskich prostotą i minimalizmem. Projektantom udało się uchwycić atmosferę Meksyku bez wykorzystania typowych inspiracji oraz dosłownych nawiązań do kultury tego kraju. Wnętrze to istna gra faktur, kolorów i bujnej roślinności. Tak prezentująca się przestrzeń to najlepszy hołd na część Luisa Barragána, meksykańskiego architekta tworzącego w stylu modernistycznym, którego imię sławi gdyńską restaurację.

Laru to wyjątkowa pracownia biżuterii i zegarków. W lokalu dominują miękkie, pastelowe barwy, dzięki czemu wnętrze nie sprawia wrażenia ciężkiego. Marmur zdobi ekspozycję – na posadzce znajdziemy rodzaj kamienia nazywany Liberty Green, z kolei wyspy wystawowe wykonano z włoskiego Verde Alpi. Całość dopełniają dębowe lamele i polerowany mosiądz. Ciekawym elementem aranżacji jest także autorski projekt 3D sufitu wykonanego ze stali.

Niebanalne miejsce spotkań w sercu miasta? Proszę bardzo – Muszla Gdynia!
Wnętrze lokalu to ukłon w stronę kierunków artystycznych epoki dwudziestolecia międzywojennego charakterystycznych dla gdyńskiej architektury. Jest prosto, ale ze smakiem. Ważną rolę w aranżacji przestrzeni pełnią kolorowe ornamenty i detale, takie jak ciekawe ryflowanie baru nawiązujące do gdyńskich elewacji z początku XX wieku. Specyfikę miejsca i jej prokulturalny charakter przestrzeni podkreśla bryła przywołująca na myśl muszlę koncertową.